Galbūt manote, kad pakanka dantų valymo šepetėliu ir tarpdančių siūlu, kad išvengtumėte dantų ėduonies, tačiau yra keletas nepastebėtų įpročių, kurie gali būti labai svarbūs. Drėkinimas ir kramtomosios gumos be cukraus kramtymas – tai tik pora strategijų, kurios gali padėti palaikyti dantų sveikatą. Reguliuodami užkandžiavimo dažnumą ir naudodami tinkamas priemones, galite dar labiau apsaugoti savo dantis. Smalsu, kaip paprasti kasdienės rutinos pakeitimai gali lemti ilgalaikius rezultatus? Panagrinėkime šiuos veiksmingus įpročius, kurie gali pakeisti jūsų oralinę priežiūrą.
Visą dieną būkite hidratuoti
Norint palaikyti gerą burnos sveikatą, labai svarbu visą dieną būti hidratuotam, o geriant pakankamai vandens galima gerokai sumažinti dantų ėduonies riziką. Gerdami vandenį padedate nuplauti maisto daleles ir bakterijas, kurios gali prilipti prie dantų ir dantenų. Dėl šio paprasto įpročio burna išlieka švari ir sumažėja ėduonies atsiradimo tikimybė.
Be to, išlaikydami drėgmę palaikykite salvų gamybą. Seilės atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį neutralizuojant burnoje esančių bakterijų gaminamas rūgštis. Kai esate dehidratuoti, seilių gamyba sumažėja, todėl žalingoms bakterijoms lengviau klestėti.
Taigi laikyti po ranka vandens buteliuką ir gurkšnoti jį visą dieną yra protingas žingsnis.
Taip pat galite į savo mitybą įtraukti vandens turtingų maisto produktų, pavyzdžiui, agurkų ir arbūzų. Jie gali padėti padidinti jūsų hidratacijos lygį ir kartu suteikti svarbių maistinių medžiagų.
Nepamirškite, kad aromatizuotuose gėrimuose dažnai yra cukraus, kuris gali prisidėti prie dantų ėduonies atsiradimo, todėl kuo dažniau vartokite paprastą vandenį.
Kramtykite becukrę kramtomąją gumą
Kramtomosios gumos be cukraus kramtymas gali būti veiksmingas būdas kovoti su dantų ėduonimi, ypač po valgio. Kramtant kramtomąją gumą, ji stimuliuoja seilių gamybą, kurios padeda nuplauti maisto daleles ir neutralizuoja burnoje esančių bakterijų gaminamas rūgštis. Šis padidėjęs seilių tekėjimas yra labai svarbus, nes seilėse yra mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalcio ir fosfatų, kurie stiprina dantų emalį.
Rinkitės kramtomąją gumą su Amerikos odontologų asociacijos (ADA) patvirtinimo ženklu, nes šių produktų veiksmingumas burnos sveikatai buvo patikrintas. Kramtomoji guma be cukraus ne tik padeda išlaikyti burnos ertmę švarią, bet ir atgaivina burnos kvapą bei sumažina ėduonies atsiradimo riziką.
Įpraskite po valgio griebtis becukrės kramtomosios gumos, ypač jei negalite iš karto išsivalyti dantų. Ši paprasta praktika gali gerokai sumažinti dantų ėduonies atsiradimo tikimybę.
Tik atminkite, kad nors kramtomosios gumos kramtymas yra naudingas, jis neturėtų pakeisti reguliaraus dantų valymo dantų šepetėliu ir dantų siūlu. Įtraukite šį įprotį į savo kasdienę rutiną ir žengsite aktyvų žingsnį link sveikesnės šypsenos. Jūsų dantys jums padėkos!
Ribokite užkandžiavimo dažnumą
Sumažinus užkandžiavimo dažnumą galima gerokai sumažinti dantų ėduonies riziką. Kiekvieną kartą, kai valgote, jūsų burnoje gaminasi rūgštis, kad suskaidytų maistą. Ši rūgštis gali išlikti ir veikti jūsų dantis iki 30 minučių po to, kai baigsite užkandžiauti. Kuo dažniau užkandžiaujate, tuo dažniau dantis veikia ši žalinga rūgštis.
Stenkitės valgius ir užkandžius paskirstyti per dieną. Užuot nuolat kramtę, pasirinkite tris subalansuotus valgymus ir apsiribokite vienu ar dviem užkandžiais. Rinkitės sveikesnius užkandžius, pavyzdžiui, vaisius, daržoves ar riešutus, kurie, palyginti su saldžiais užkandžiais, rečiau prilimpa prie dantų.
Jei užkandžiaujate, apsvarstykite galimybę po užkandžiavimo skalauti burną vandeniu, kad nuplautumėte maisto daleles ir neutralizuotumėte rūgštis. Taip pat patartina vengti užkandžiauti prieš pat miegą, nes naktį burnoje gaminasi mažiau seilių, todėl sunkiau kovoti su ėduonimi.
Naudokite tinkamą dantų šepetėlį
Norint užtikrinti veiksmingą dantų priežiūrą, labai svarbu pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį. Turite išnagrinėti ir šerelių tipą, ir šepetėlio galvutės dydį.
Paprastai rekomenduojami minkšti šereliai, nes jie veiksmingai valo nepažeisdami dantenų ar emalio. Kietieji šereliai laikui bėgant gali sukelti dirginimą ir nusidėvėti dantų paviršius, todėl gali atsirasti daugiau dantų problemų.
Dantų šepetėlio galvutės dydis taip pat svarbus. Mažesnė galvutė leidžia pasiekti sudėtingas burnos vietas, ypač galinius dantis. Jei negalėsite pasiekti šių vietų, rizikuojate, kad susidarys apnašų, dėl kurių gali atsirasti ėduonis.
Nepamirškite apie rankeną. Dėl patogios rankenos lengviau manevruoti šepetėliu, kad galėtumėte atlikti odontologų rekomenduojamus sukamuosius judesius.
Dantų šepetėlį turėtumėte keisti kas tris-keturis mėnesius arba anksčiau, jei šereliai nusitrynę.
Įtraukite dantų priežiūros priemones
Norint palaikyti idealią burnos ertmės sveikatą, dantų priežiūros įrankių įtraukimas į kasdienę rutiną gali būti labai svarbus. Nors dantų valymas šepetėliu ir dantų siūlu yra būtini, pridėjus dar keletą įrankių galima pagerinti burnos priežiūrą.
Apsvarstykite galimybę naudoti tarpdančių šepetėlį arba minkštus šepetėlius. Šie įrankiai padeda išvalyti sunkiai pasiekiamas vietas tarp dantų, kur dažnai slepiasi apnašos. Jie ypač naudingi žmonėms, turintiems breketus ar dantis.
Kitas patogus įrankis – liežuvio grandiklis. Ji pašalina nuo liežuvio bakterijas ir maisto daleles, sumažina blogą burnos kvapą ir pagerina bendrą burnos higieną.
Nepamirškite burnos skalavimo skysčio! Geras antibakterinis burnos skalavimo skystis gali padėti sunaikinti likusias bakterijas ir suteikti papildomą apsaugos nuo ėduonies sluoksnį. Jei esate linkę į dantų ėduonį, fluoridiniai skalavimo skysčiai gali sustiprinti emalį.
Galiausiai turėkite po ranka nešiojamąjį dantų priežiūros rinkinį. Nesvarbu, ar esate darbe, ar keliaujate, galimybė išsivalyti dantis po valgio gali padėti pasirūpinti burnos sveikata.
Kaip stresas veikia mano dantų sveikatą ir dantų ėduonies riziką?
Stresas gali rimtai paveikti jūsų dantų sveikatą.
Kai patiriate stresą, galite šiesti dantis arba suspausti žandikaulį, todėl dantys nusidėvi. Dėl to gali atsirasti įtrūkimų ir padidėti dantų ėduonies rizika.
Stresas taip pat veikia jūsų imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su dantenų infekcijomis.
Be to, kai patiriate stresą, galite nepaisyti burnos higienos arba griebtis saldaus paguodos maisto, o tai gali prisidėti prie dantų ėduonies atsiradimo.
Ar gali atsirasti dantų ėduonis, net jei reguliariai valau dantis?
Taip, dantų ėduonis gali atsirasti, net jei dantis valote reguliariai. Dantų valymas padeda, tačiau tai nėra vienintelis veiksnys, padedantis išvengti ėduonies.
Jei kasdien nesinaudojate dantų siūlu, praleidžiate dantų profilaktines apžiūras arba dažnai vartojate saldų maistą, bakterijos gali veistis sunkiai pasiekiamose vietose.
Taip pat svarbu atsižvelgti į bendrą savo mitybą ir pasirinktą gyvenimo būdą.
Koks vaidmuo mitybai tenka dantų ėduonies profilaktikai?
Mityba vaidina labai svarbų vaidmenį užkertant kelią dantų ėduoniui. Vartojant saldų ar rūgštų maistą, jis gali ardyti emalį ir sukelti ėduonį.
Valgydami subalansuotą mitybą, kurioje gausu vitaminų ir mineralų, stiprinsite dantis ir dantenas. Daug kalcio turintys maisto produktai, pavyzdžiui, pieno produktai, ir traškūs vaisiai bei daržovės gali padėti natūraliai išvalyti dantis.
Ar yra konkrečių vitaminų, kurie palaiko dantų sveikatą?
Taip, tam tikri vitaminai yra būtini dantų sveikatai palaikyti.
Vitaminas D padeda jūsų organizmui pasisavinti kalcį, stiprina dantis ir kaulus.
Vitaminas C gerina dantenų sveikatą, apsaugo nuo uždegimų ir infekcijų.
B grupės vitaminai, ypač B12, yra svarbūs sveikiems burnos audiniams palaikyti.
Jei į savo mitybą įtrauksite maisto produktų, kuriuose gausu šių vitaminų, pavyzdžiui, pieno produktų, citrusinių vaisių ir lapinių žalumynų, tai labai pagerins jūsų burnos sveikatą ir padės išvengti ėduonies.
Įgiję šiuos penkis dažnai pamirštamus įpročius, galite gerokai sustiprinti savo dantų ėduonies profilaktiką. Būdami hidratuoti, kramtydami kramtomąją gumą be cukraus, ribodami užkandžius, naudodami tinkamą dantų šepetėlį ir į savo kasdienybę įtraukdami odontologines priemones padėsite išlaikyti stiprius ir sveikus dantis. Atminkite, kad svarbu ne tik valyti dantis šepetėliu ir dantų siūlu; šie paprasti pokyčiai gali labai pakeisti jūsų dantų sveikatą. Pradėkite nuo šiandien ir būsite pakeliui į ryškesnę ir sveikesnę šypseną!