Kalkės iš čiaupo gali erzinti labiau nei naktį pypsintis šaldytuvas. Kiekvieną savaitę šveisti arbatinuką, keisti skalbyklės kaitinimo elementą ar žiūrėti, kaip kriauklės kraštai vis balti – tai ne normalu. Tai tiesiog blogas vanduo. Ir būtent dėl to nusprendėm išbandyti kelis vandens filtrus – ne laboratorijoje, o paprastuose namuose, kur arbatinukas burbuliuoja kasdien, o skalbimo mašina suka šeimos rūbus be pertraukų.
Šiandien kalbam apie tai, kas iš tikrųjų veikia. Be jokių stebuklų, reklaminių pažadų ar gudriai sugalvotų „nano“ pavadinimų.
Kam kalkės kiša koją?
Pradėkim nuo to, kodėl išvis reikėtų keisti kažką namuose. Jei tavo virdulys atrodo lyg būtų pilamas gipsas, jei ant kranų kaupiasi baltas šydas, o dušo galvutė jau nebepurškia – viskas dėl kalcio ir magnio druskų. Kitaip tariant – kieto vandens. Jis skalbyklei trumpina gyvenimą, arbatinukui naikina skonį, o tavo plaukams palieka šiurkštumą vietoj žvilgesio. Ir tai tik pradžia.
Mes patys kurį laiką ignoravom problemą. Kol skalbyklė pareikalavo meistro. Po antro karto nusprendėm: gana.
Pirmasis bandymas – klasikinis 10 colių filtravimo indas
Montavom jį po kriaukle – paprastas sprendimas, jokio vargo. Viduje buvo sumontuota kasetinė sistema, skirta kovoti su kalkėmis. Pirmas pastebėjimas: po 3 dienų arbatinukas dar vis buvo švarus. Po savaitės – dar švarus. Vandenį geriame nefiltruotą, bet arbatai naudojam tik per šį įrenginį. Skirtumas tikras. Skonis švelnesnis, paviršiai švaresni. Bet reikia keisti kasetę kas porą mėnesių, kitaip efektas blėsta.
Antras bandymas – magnetinis filtras ant vamzdžio
Skambėjo įdomiai: nieko nekeiti, nieko nepili, tik užsuki ant vamzdžio ir jis tarsi pakeičia vandens struktūrą. Na… švelniai tariant, entuziazmas blėso. Praėjo 3 savaitės – kalkių mažiau, bet jų vis tiek buvo. Arbatinuko dugne liko plėvelė. Šiek tiek geriau nei be nieko, bet jei tikiesi efekto kaip iš reklamos – teks nusivilti.
Trečias bandymas – kombinuotas vandens minkštinimo filtras su druska
Tai buvo rimtas žingsnis – įrengėm filtrą visam namui. Taip, kainavo daugiau. Taip, reikia pirkti druską, kuri „perplauna“ filtravimo dervas. Bet rezultatas – stebinantis. Nėra jokios plėvelės ant kranų. Skalbimo mašina po mėnesio atrodo taip, lyg ką tik iš salono. Net duše jautėsi skirtumas – vanduo švelnesnis, muilas geriau putoja, o plaukai mažiau pasišiaušę.
Ar tikrai verta?
Jei tau nusibodo šveisti čiaupus ir keisti arbatinukus kas sezoną – taip, verta. Tiesa, ne kiekvienam reikia didelės sistemos visam namui. Kartais pakanka filtro tik virtuvei. O kartais – laikas imtis rimtesnio sprendimo.
Trumpai apie tai, kas veikė geriausiai:
- Kasetinis filtras – geras sprendimas virtuvei, jei nori gerti arbatą be kalkių.
- Magnetinis – tinka skeptikams ir eksperimentams, bet nepakeis realaus filtravimo.
- Minkštinimo sistema – investicija, bet tokia, kuri moka atgal skalbyklės ilgaamžiškumu ir mažesne chemijos sąskaita.
Šiais laikais vandens filtrai nėra stebuklas. Jie nepadarys tavo gyvenimo tobulai švaraus. Bet jie tikrai gali sumažinti buitinių problemų ir nemalonių akimirkų virtuvėje ar vonioje. Ir kai tai supranti – pasirinkimas tampa labai paprastas.